Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Wydarzenia

  • Odbyło się szóste Forum Prawa Autorskiego

    19-11-2014

    Tematem szóstego Forum Prawa Autorskiego, które odbyło się w dniu 19 listopada br. były mechanizmy licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne. Uczestnicy Forum Prawa Autorskiego zastanawiali się nad potrzebą ewentualnych zmian w istniejącej regulacji dotyczącej umów prawnoautorskich. Przedmiotem dyskusji były m.in. takie zagadnienia jak ochrona sukcesyjna licencjobiorców i sublicencjobiorców, zagadnienia dotyczące pól eksploatacji oraz pojęcia twórcy w ustawie. Poruszono również kwestie ewentualnego odrębnego uregulowania w ustawie zagadnień związanych z tzw. „wolnymi licencjami”.

  • Są już materiały na szóste Forum Prawa Autorskiego

    07-11-2014

    Resort kultury publikuje materiały, będące punktem wyjścia do dyskusji, która odbędzie się podczas szóstego Forum Prawa Autorskiego, 19 listopada w siedzibie Kina Kultura, przy ul. Krakowskie Przedmieście 21/23 w Warszawie o godz. 10. Przedmiotem dyskusji będą mechanizmy licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne.

  • MKiDN ogłasza listę dodatkowych organizacji zaproszonych na szóste Forum Prawa Autorskiego

    07-11-2014

    Została zakończona rejestracja dodatkowych podmiotów, chcących wziąć udział w szóstym Forum Prawa Autorskiego. Resort kultury na spotkanie, które odbędzie się 19 listopada zaprasza reprezentantów dziesięciu organizacji.

  • Rozpoczęła się rejestracja dodatkowych podmiotów chcących uczestniczyć w szóstym Forum

    29-10-2014

    Resort kultury otwiera rejestrację przedstawicieli dodatkowych podmiotów chcących uczestniczyć w szóstym Forum Prawa Autorskiego. MKIDN przygotowało dla takich osób 10 wolnych miejsc. Tematem szóstego spotkania, które odbędzie się 19 listopada br., będą mechanizmy licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne. Przedstawiciele organizacji szczególnie zainteresowanych wyżej wskazanym zagadnieniem proszeni są o przesyłanie maili ze zgłoszeniem do dnia 6 listopada 2014 r.

  • Zespół ds. Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych przyjął dokument "Propozycja działań na rzecz ochrony praw autorskich i praw pokrewnych na lata 2015 – 2017"

    13-10-2014

    Działający pod przewodnictwem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Zespół ds. Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych przyjął dokument "Propozycja działań na rzecz ochrony praw autorskich i praw pokrewnych na lata 2015 – 2017". Projekt dokumentu był dyskutowany na posiedzeniu Zespołu w dniu 10 września br. Uzgodniono wówczas, że ostateczny kształt Propozycji działań zostanie przyjęty w trybie korespondencyjnym.

     

  • Zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie C-201/13 Deckmyn

    25-09-2014

    3 września br. zapadł wyrok Trybunału Sprawiedliwości, w którym dokonano analizy pojęcia „parodia” w kontekście art. 5 ust. 3 lit. k) dyrektywy 2001/29/WE. Pytanie prejudycjalne powstało na tle sporu dotyczącego przeróbki rysunku „Dziki dobroczyńca” Willy'ego Vandersteena.

  • Odbyło się posiedzenia Zespołu ds. Przeciwdziałania Naruszeniom

    12-09-2014

    10 września w siedzibie MKiDN odbyło się posiedzenie międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych. Głównym punktem posiedzenia była dyskusja nad dokumentem Zespołu pt. Propozycja działań na rzecz ochrony praw autorskich i praw pokrewnych na lata 2015 – 2017. Jej uczestnicy wyrazili ogólną aprobatę dla propozycji w nim zawartych, zaznaczając jednocześnie, że w pewnych fragmentach dokument wymaga uzupełnień. W dalszej kolejności omówiono główne cele mających powstać dwóch grup roboczych.

  • Zapraszamy do korzystania z angielskojęzycznej wersji strony

    08-09-2014

    Zachęcamy do korzystanie z angielskojęzycznej wersji strony internetowej prawoautroskie.gov.pl. Na stronie zamieszczone zostały podstawowe informacje dotyczące polskiego systemu prawa autorskiego. Umieszczono na niej również, przetłumaczone na język angielski, podstawowe akty prawne regulujące tę dziedzinę prawa. Strona zawiera ponadto bazę badań oraz raportów dotyczących polskiego prawa autorskiego oraz rozwoju branż kreatywnych w Polsce. Dostęp do anglojęzycznej wersji możliwy jest za pośrednictwem strony internetowej prawoautorskie.gov.pl oraz bezpośrednio pod adresem copyright.gov.pl.

  • Posiedzenie Zespołu ds. Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych odbędzie się za miesiąc

    06-08-2014

    W dniu 10 września 2014 r. o godzinie 11.00, w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbędzie się posiedzenie międzyresortowego Zespołu do Spraw Przeciwdziałania Naruszeniom Prawa Autorskiego i Praw Pokrewnych (Zespół). W związku ze zmianami w obowiązkach kierownictwa Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, funkcję Przewodniczącego Zespołu objął Podsekretarz Stanu, Pan Andrzej Wyrobiec. Na posiedzeniu przedstawione zostaną inicjatywy, mające na celu zapobieganie naruszeniom prawa autorskiego i praw pokrewnych oraz pozostałych praw własności intelektualnej. Dokonana zostanie również okresowa ocena działań podejmowanych w tym zakresie.

  • Prezentujemy wyniki pierwszego kompleksowego badania polskiego rynku gier „Polish Gamers 2014”

    05-08-2014

    Światowy rynek gier komputerowych i internetowych na przestrzeni ostatnich 20 lat uległ znacznym przeobrażeniom. Z niszowej formy rozrywki  zmienił się w jeden z najbardziej popularnych sposobów spędzania wolnego czasu. Rynek ten zaczyna generować coraz większe przychody. Aktualna wiedza na temat potencjału oraz specyfiki lokalnego rynku staje się dla developerów i wydawców najważniejszą kwestią związaną z decyzją o wprowadzeniu nowego produktu w branży gier. Z tego względu, z inicjatywy trzech podmiotów - Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o., Grupy Onet.pl S.A. i GRY-Online S.A. - Interaktywny Instytut Badań Rynkowych zrealizował kompleksowe badania ilościowe i jakościowe analizujące preferencje i postawy polskich graczy.