Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Wydarzenia

  • Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce

    17-03-2015

    W latach 2013-2014 Polska Izba Książki przeprowadziła badania pod tytułem „ Kierunki i formy transformacji czytelnictwa w Polsce”, których celem był opis zmieniających się codziennych nawyków czytelniczych, obejmujących zarówno książki jak i inne teksty. Badanie dofinansowane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest pierwszym etapem projektu, który ma stanowić narzędzie obserwacji kierunku i natężenia zmian kulturowych w zakresie czytelnictwa.

  • Wsparcie finansowe dla działań z zakresu podnoszenia świadomości na temat wartości własności intelektualnej

    04-02-2015

    Komisja Europejska opublikowała dokument stanowiący zaproszenie do składania wniosków w ramach Wsparcia dla działań z zakresu podnoszenia świadomości na temat wartości własności intelektualnej i szkód wynikających z podrabiania i piractwa. Zaproszenie skierowane jest do publicznych oraz prywatnych podmiotów, takich jak organizacja niekomercyjna, stowarzyszenie, organizacja pozarządowa, organ publiczny szczebla lokalnego, regionalnego lub krajowego, uczelnia wyższa czy fundacja. Wnioski należy składać w nieprzekraczalnym terminie do dnia 31 marca 2015 r.

  • Prezentujemy pełny raport z badania „Polish Gamers Research 2014”

    03-02-2015

    Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z treścią raportu Polish Gamers 2014. Dokument powstał w oparciu o przeprowadzone w kwietniu 2014 roku badanie polskich internautów. Badanie zostało zrealizowane przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych oraz firmę Zymetria z inicjatywy trzech podmiotów: Krakowskiego Parku Technologicznego Sp. z o.o., Grupy Onet.pl S.A. i GRY-Online S.A.

  • Mechanizmy funkcjonowania elektronicznego rynku treści muzycznych

    02-02-2015

    W amerykańskim internetowym czasopiśmie naukowym International Journal of Communication ukazał się artykuł ekonomisty i medioznawcy, dr. Patryka Gałuszki, pt.  Music Aggregators and Intermediation of the Digital Music Market. W publikacji wykorzystanie  zostały materiały zebrane w 2013 r. w ramach pracy nad Raportem dotyczący funkcjonowania elektronicznego rynku treści muzycznych w Polsce, zleconym przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • Komisja Europejska ujawniła dokumenty negocjacyjne w sprawie TTIP

    16-01-2015

    W związku z prowadzonymi negocjacjami umowy handlowo-inwestycyjnej UE-USA (TTIP), KE upubliczniła dokumenty unijne, które zostały przekazane stronie amerykańskiej. W odniesieniu do obszarów, w których nie nastąpiła jeszcze wymiana projektu tekstu, KE upublicznia swoje position papers lub materiały mające na celu wyjaśnienie przedmiotu i zakresu danego rozdziału. Działanie to ma na celu zwiększenie przejrzystości negocjacji TTIP oraz zapoznanie zainteresowanych podmiotów stanowiskiem negocjacyjnym KE.

  • Materiały video z szóstego Forum Prawa Autorskiego

    15-12-2014

    Dla wszystkich osób zainteresowanych Forum Prawa Autorskiego publikujemy materiały video z szóstego spotkania jego uczestników.  Podczas spotkania, które odbyło się 19 listopada, dyskutowano o mechanizmach licencjonowania treści chronionych przez prawo autorskie i prawa pokrewne.

  • Zapadł wyrok NSA dotyczący opodatkowania VAT tzw. opłaty reprograficznej

    12-12-2014

    W dniu 9 grudnia br. zapadł wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego (I FSK 1740/13), w którym sąd ten uznał, iż nie ma podstaw do opodatkowania VAT tzw. opłaty reprograficznej. Pisemne uzasadnienie wyroku nie jest jeszcze znane. Z doniesień prasowych wynika, iż sąd wskazał, że opłata reprograficzna pobierana przez organizacje zbiorowego zarządzania od podmiotów zarabiających na powielaniu nie ma charakteru wynagrodzenia za usługę.

  • Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji wydała rozporządzenie w sprawie listy ważnych wydarzeń

    12-12-2014

    W dniu 3 grudnia br. opublikowane zostało rozporządzenie KRRiT w sprawie listy ważnych wydarzeń, z których bezpośrednia transmisja, zgodnie z art. 20b ust. 2 ustawy o rtv, może być nadawana, co do zasady, wyłącznie w programie ogólnokrajowym dostępnym bez opłaty. Przepisy powyższej ustawy wskazują część wydarzeń uznanych za ważne ze względu na duże zainteresowanie społeczne. Już w chwili obecnej należą do nich m.in. letnie i zimowe Igrzyska Olimpijskie. KRRIT posiada natomiast kompetencję do uzupełnienia ustawowej  listy o kolejne wydarzenia w  drodze rozporządzenia. Zapraszamy do zapoznani się z pełna listą wskazanych przez KRRiT ważnych wydarzeń. Rozporządzenie wchodzi w życie z upływem 12 miesięcy od jego ogłoszenia. 

  • W Budapeszcie odbyła się konferencja dotycząca edukacji medialnej

    09-12-2014

    W dniach 24-25 listopada 2014 r. w Budapeszcie odbyła się konferencja pt. „Decoding messages” zorganizowana przez węgierski organ regulacyjny National Media and Infocomunications Authority (NMHH). Spotkanie miało na celu prezentację europejskich dobrych praktyk w zakresie edukacji medialnej w kontekście publicznego systemu edukacji.

  • Rekomendacje I Kongresu Edukacji Medialnej

    09-12-2014

    Uczestnicy I Kongresu Edukacji Medialnej, który odbył się w Krakowie w dniach 25-26.09.2014 r. z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Edukacji Medialnej (PTEM), opracowali dokument zawierający zbiór rekomendacji i wniosków pt. „Edukacja medialna jako kapitał społeczno-kulturowy w społeczeństwie wiedzy”. Celem kongresu była integracja przedstawicieli różnych środowisk (instytucjonalnych, naukowych, twórczych i edukacyjnych) wokół zagadnienia edukacji medialnej oraz stworzenie wspólnej płaszczyzny wymiany poglądów na temat możliwych i pożądanych kierunków zmian w tym zakresie.