Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Wydarzenia

  • Podsumowanie odpowiedzi na konsultacje KE ws. reformy prawa autorskiego

    28-07-2014

    Zachęcamy do zapoznania się z opublikowanym przez Komisję Europejską podsumowaniem odpowiedzi na konsultacje dotyczące reformy prawa autorskiego. Celem przedmiotowych konsultacji, ogłoszonych przez Komisję Europejską, był przegląd europejskich przepisów prawa autorskiego pod kątem ich dostosowania do cyfrowej rzeczywistości. W konsultacjach wzięły udział wszystkie zainteresowane strony – konsumenci, użytkownicy, autorzy, artyści wykonawcy, wydawcy, producenci, dystrybutorzy, organizacje zbiorowego zarządzania oraz państwa członkowskie.

     

  • Deklaracja UNESCO dotycząca edukacji medialnej i informacyjnej

    25-07-2014

    Na stronie internetowej Unesco dostępny jest dokument pt. „Paris Declaration on Media and Information Literacy”, będący zbiorem rekomendacji podkreślających znaczenie edukacji medialnej i informacyjnej, zachęcających do współpracy pomiędzy kluczowymi podmiotami z zakresu edukacji medialnej.

  • Zakończyła się 28 sesja prac Komitetu ds. prawa autorskiego i praw pokrewnych WIPO (SCCR)

    10-07-2014

    W dniach 30 czerwca – 4 lipca odbyła się 28 sesja Komitetu ds. prawa autorskiego i praw pokrewnych WIPO (SCCR). Prace komitetu koncentrują się obecnie na ochronie organizacji nadawczych oraz dozwolonym użytku na rzecz bibliotek i archiwów. Dyskusja na temat nadawców dotyczyła przede wszystkim kategorii platform dystrybucji sygnału nadawczego oraz działań, które należy uwzględnić w ramach przedmiotu i zakresu ochrony przyznawanej organizacjom nadawczym. Dyskusja dotycząca dozwolonego użytku na rzecz bibliotek i archiwów prowadzona była w oparciu o wyodrębnione tematy ogólne, tj. m.in. kwestię zasad wprowadzenia do krajowego porządku prawnego wyjątków oraz wsparcie dla badań i rozwoju poprzez dozwolony użytek.

  • W MKiDN odbyła się Konferencja poświęcona Traktatowi z Marrakeszu

    03-07-2014

    W dniu dzisiejszym w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego odbyła się konferencja prasowa z udziałem Sekretarza Stanu, Piotra Żuchowskiego pt. Traktat z Marrakeszu. Dozwolony użytek na rzecz osób niepełnosprawnych. Konferencja, w której uczestniczyli przedstawiciele instytucji reprezentujących interesy osób niewidomych oraz przedstawiciele polskich wydawców, zorganizowana została w związku z podpisaniem przez Polskę Traktatu WIPO w sprawie ułatwienia dostępu do opublikowanych utworów drukowanych osobom niewidomym i słabowidzącym oraz osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem.

  • Polska podpisała Traktat z Marrakeszu o ułatwieniu dostępu do utworów opublikowanych w druku osobom niewidomym, słabowidzącym i innym niepełnosprawnym

    24-06-2014

    Ambasador Remigiusz Henczel, Stały Przedstawiciel RP przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, podpisał w dniu 24 czerwca 2014 r. Traktat z Marrakeszu Światowej Organizacji Własności Intelektualnej w sprawie ułatwienia dostępu do opublikowanych utworów drukowanych osobom niewidomym i słabowidzącym oraz osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem.

  • Zapraszamy do zapoznania się z uporządkowanym zbiorem orzecznictwa TS UE

    27-05-2014

    Zachęcamy do skorzystania z uporządkowanego tematycznie zbioru najważniejszych orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Dotychczasowy zbiór został wzbogacony oraz usystematyzowany według kluczowych pojęć prawnych europejskich regulacji z zakresu prawa autorskiego oraz praw pokrewnych.  Przygotowaliśmy go, by ułatwić Państwu korzystanie z bogatego orzecznictwa Trybunału.

  • Jest już znane uzasadnienie wyroku NSA oddalającego skargę Polskiego Stowarzyszenia Montażystów na decyzję Ministra

    12-05-2014

    Znamy już treść uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie ze skargi Polskiego Stowarzyszenia Montażystów na decyzję Ministra  w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zbiorowe zarządzanie. W wyroku z dnia 6 lutego 2014 roku NSA uznał, iż Minister dokonał oceny zaistnienia przesłanek z art. 104 ust. 3 prawa autorskiego i prawidłowo stwierdził, iż Stowarzyszenie nie wykazało, że daje rękojmię należytego zarządzania powierzonymi prawami. NSA wskazał, iż organ przy dokonywaniu oceny wystąpienia przesłanek z art. 104 ust. 3 ustawy, musi odnosić się do aktualnych możliwości organizacyjnych i finansowych stowarzyszenia, które winno być odpowiednio przygotowane do sprawowania zbiorowego zarządu.

     

  • UE podpisała traktat o dostępie osób niewidomych do utworów drukowanych

    08-05-2014

    W dniu 30 kwietnia w Genewie Unia Europejska podpisała Traktat o dostępie osób niewidomych do utworów drukowanych, przyjęty w Marrakeszu w dniu 27 czerwca 2013 roku.  Ma on ułatwić dostęp do utworów drukowanych (książek i prasy) osobom niewidomym i niedowidzącym oraz osobom z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi swobodne korzystanie z materiałów drukowanych. W najbliższym czasie rozpocznie się procedura podpisywania Traktatu przez Polskę.

     

     

  • Tegoroczny światowy dzień własności intelektualnej poświęcono kinematografii

    25-04-2014

    Święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej w 2000 roku, obchodzone jest corocznie w dniu 26 kwietnia. Jego celem jest popularyzacja zagadnień związanych z własnością intelektualną i jej wpływem na rozwój sektora kreatywnego. W tym roku głównym tematem obchodów będzie kinematografia. Dyrektor Generalny WIPO w swoim  komunikacie wydanym z okazji dnia własności intelektualnej, zwrócił uwagę na wyzwanie jakie dla sektora kinematografii stanowi intensywny rozwój internetu.

     

  • Konferencja dotycząca wpływu zjawiska piractwa medialnego na gospodarkę Polski

    17-04-2014

    Wpływ zjawiska piractwa treści wideo na gospodarkę w Polsce był tematem konferencji zorganizowanej przez Stowarzyszanie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych Sygnał oraz PwC Polska, która miała miejsce w Warszawie 16 kwietnia 2014 r.  W wystąpieniach specjalnych i dyskusji udział wzięli przedstawiciele Ministerstw: Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Administracji i Cyfryzacji, Sprawiedliwości, Komisji Sejmowej ds. Kultury i Środków Przekazu, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, branży medialnej oraz organizacji społecznych zainteresowanych problematyką praw autorskich i praw pokrewnych w środowisku cyfrowym.