Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Wydarzenia

  • Zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej rozszerzonemu zbiorowemu licencjonowaniu

    12-02-2016

    Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji pt. Rozszerzone Zbiorowe Licencjonowanie (Extended Collective Licensing), która odbędzie się w dniach 16 i 17 marca w siedzibie Narodowego Instytutu Audiowizualnego (NInA). Konferencja organizowana jest jako jedno z wydarzeń polskiej prezydencji w Radzie Państw Morza Bałtyckiego (CBSS), w ramach priorytetu „Kreatywność”.

  • Zapraszamy do zapozania się z podsumowaniem konferencji Mastering the Game

    18-12-2015

    Zasadniczym założeniem konferencji Mastering the Game, która odbyła się w Krakowie 4 i 5 listopada 2015 r., było przybliżenie twórcom i producentom gier wideo z regionu Morza Bałtyckiego prawnych i handlowych aspektów związanych z branżą rozrywki elektronicznej ułatwiających prowadzenie działalności w regionie oraz na skalę globalną.  Wydarzenie miało na celu również omówienie sposobów zwiększenia konkurencyjności i potencjału innowacyjnego deweloperów gier wideo z regionu Morza Bałtyckiego. Zapraszamy do zapoznaniania się z podsumowaniem konferencji.

  • Baza danych utworów osieroconych - podręcznik szkoleniowy

    16-12-2015

    20 listopada 2015 r., wraz z wejściem w życie przepisów tzw. „dużej nowelizacji” ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do polskiego prawa została wdrożona regulacja Dyrektywy 2012/28/UE zapewniająca ramy prawne transgranicznego dostępu do utworów osieroconych znajdujących się w zbiorach publicznie dostępnych bibliotek, instytucji oświatowych, uczelni, muzeów, archiwów, instytutów badawczych i naukowych, instytucji odpowiedzialnych za dziedzictwo filmowe lub dźwiękowe i nadawców publicznych. Zapraszamy zainteresowane podmioty do zapoznania się z podręcznikiem szkoleniowym dotyczącym bazy danych utworów osieroconych.

     

  • Stanowisko MKiDN w sprawie przeglądu dyrektywy satelitarno-kablowej

    14-12-2015

    Zapraszamy do zapoznania się ze stanowiskiem polskiego resortu kultury w prowadzonych przez Komisję Europejską konsultacjach w sprawie przeglądu dyrektywy Rady Nr 93/83/EWG z dnia 27 września 1993 r. w sprawie koordynacji niektórych zasad dotyczących prawa autorskiego oraz praw pokrewnych stosowanych w odniesieniu do przekazu satelitarnego oraz retransmisji drogą kablową.

  • Kondycja Polskiej Branży Gier Wideo - raport 2015

    05-10-2015

    Ministerstwo Kultury zaprasza do lektury raportu Kondycja Polskiej Branży Gier Wideo. Raport 2015 dotyczącego obecnej i przyszłej sytuacji poszczególnych segmentów polskiej branży gier wideo – rynku wydawniczo-dystrybucyjnego, rynku gier free-to-play oraz rynku gier mobilnych. Opracowanie charakteryzuje profil polskich graczy pod kątem podstawowych danych społeczno-demograficznych, preferencji, stylu rozgrywki, ulubionych platform oraz poziomu wydatków. Zawiera też podstawowe informacje na temat kondycji polskich producentów gier wideo, w tym - czynników mających wpływ na proces powstawania nowych gier oraz głównych wyzwań, przed jakimi stoją polscy twórcy.

  • Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego uruchamia stronę internetową propagującą własność intelektualną

    27-07-2015

    Inicjatywa UHRW jest pierwszą interaktywną stroną internetową dla całej UE, poświęconą młodym osobom i własności intelektualnej. Stronę internetową „Ideas Powered” prowadzi Urząd Harmonizacji Rynku Wewnętrznego, za pośrednictwem Obserwatorium UE Do Spraw Naruszeń Praw Własności Intelektualnej.  Gromadzone są na niej opinie młodych projektantów, kompozytorów, przedsiębiorców i artystów z całej UE w celu pokazania, w jaki sposób własność intelektualna wspiera innowacje i kreatywność. Strona zachęca również młodych ludzi do podzielenia się swoimi doświadczeniami.

  • Badanie rynku gier wideo: polscy użytkownicy gier

    27-05-2015

    Kim są polscy gracze? Czy wciąż większość z nich to nastolatki? Przedstawiamy wyniki badań polskiego rynku gier wideo przeprowadzonych z okazji konferencji Digital Dragons 2015. Wyniki te posłużą do przygotowania raportu o polskim rynku gier wideo, który ukaże się we wrześniu br. Partnerami inicjatywy są Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Creative Europe Desk Polska, Krakowski Park Technologiczny, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego, Grupa Onet oraz GryOnlie.pl.

  • Mechanizm gwarancyjny Programu Kreatywna Europa

    19-05-2015

    Od 2016 r. w ramach komponentu międzysektorowego Programu „Kreatywna Europa 2014–2020” ma zostać uruchomiony system poręczeń finansowych na rzecz sektora kultury i sektora kreatywnego. Fundusz gwarancyjny będzie dysponować budżetem 121 mln EURO w latach 2016-2020.

  • KE przyjęła strategię dotyczącą jednolitego rynku cyfrowego w Europie

    07-05-2015

    W dniu wczorajszym Komisja Europejska przyjęła komunikat  zawierający plan działań, które mają prowadzić do utworzenia jednolitego rynku cyfrowego  w Europie poprzez zniesienie ograniczeń regulacyjnych. Przyjęta w dniu dzisiejszym strategia ma zostać zrealizowana do końca następnego roku. Strategia obejmuje trzy filary: lepszy dostęp do dóbr i usług cyfrowych w całej Europie; stworzenie odpowiednich warunków do rozwoju i jednolitych zasad prowadzenia działalności dla sieci cyfrowych i usług innowacyjnych; zmaksymalizowanie potencjału wzrostu gospodarki związanego z gospodarką cyfrową.

  • Tegoroczny światowy dzień własności intelektualnej poświęcono muzyce

    27-04-2015

    Święto ustanowione przez Światową Organizację Własności Intelektualnej w 2000 roku obchodzone jest corocznie w dniu 26 kwietnia. Jego celem jest popularyzacja zagadnień związanych z własnością intelektualną i jej wpływem na rozwój sektora kreatywnego. W tym roku głównym tematem obchodów jest muzyka. Dyrektor Generalny WIPO, w  komunikacie wydanym z okazji dnia własności intelektualnej, zwrócił uwagę na wyzwanie jakie dla sektora muzycznego stanowi intensywny rozwój internetu. Wskazał, iż technologie cyfrowe i internet umożliwiają  nieosiągalny wcześniej dostęp do muzycznej oferty. Jest to bardzo ważna zmiana dla amatorów muzyki na całym świecie. W toku tych przemian, należy jednak pamiętać o interesie twórców i artystów wykonawców.