Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
Przedmiotem siódmego Forum Prawa Autorskiego była dyskusja nad zasadnością wprowadzenia w Polsce mechanizmów rozszerzonego zbiorowego zarządzania oraz sposobem ich uregulowania. O opinię poproszono również eksperta, dr Krzysztofa Wojciechowskego.
Uczestnicy Forum Prawa Autorskiego zastanawiali się nad potrzebą ewentualnych zmian w istniejącej regulacji dotyczącej umów prawnoautorskich. O odpowiedź na postawione przez Ministerstwo pytania wprowadzające do dyskusji, poproszono również eksperta, dr Tomasza Targosza z Katedry Prawa Własności Intelektualnej WPiA UJ.
Przedmiotem dyskusji były m.in. takie zagadnienia jak ochrona sukcesyjna licencjobiorców i sublicencjobiorców, zagadnienia dotyczące pól eksploatacji oraz pojęcia twórcy w ustawie. Poruszono również kwestie ewentualnego odrębnego uregulowania w ustawie zagadnień związanych z tzw. „wolnymi licencjami”.
Przedmiotem piątego Forum Prawa Autorskiego, które odbyło się 29 stycznia w siedzibie MKiDN, była dyskusja nad reformą europejskiego prawa autorskiego. Inicjatywa związana jest z ogłoszeniem przez Komisję Europejską w grudniu 2013 r. konsultacji społecznych w tej sprawie.
W części poświęconej dozwolonemu użytkowi, debatowano natomiast m. in. nad sensownością i skutkami pełnej harmonizacji przepisów w tym zakresie oraz zagadnieniem odpowiedzialności za korzystanie z nielegalnych treści w Internecie. Zastanawiano się ponadto nad definicją pojęcia korzystania niekomercyjnego oraz zasadnością zastosowania tego kryterium w przypadku korzystania z utworów w ramach tzw. dozwolonego użytku.
Przepisy karne z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych były tematem czwartego Forum Prawa Autorskiego. Spotkanie odbyło się 9 grudnia w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Podczas czwartego Forum Prawa Autorskiego uczestnicy zastanawiali się m.in. nad depenalizacją naruszeń, których dopuszczają się internauci, ściągając lub niekomercyjnie udostępniając w sieci utwory.
Zastanawiano się również nad tym, czy wszystkie naruszenia, które zostały opisane w rozdziale „Przepisy karne” powinny być kwalifikowane jako przestępstwa, czy niektóre z nich powinny zostać uznane jedynie za wykroczenia. Uczestnicy Forum zwrócili także uwagę na to, że obecnie obowiązujące regulacje nie przystają do cyfrowej rzeczywistości. Jako przykład podano nielegalny obrót kodami dostępu do programów komputerowych.
Dozwolony użytek publiczny oraz prawo do wynagrodzenia za wypożyczenia biblioteczne (public lending right) to tematy, na które dyskutowali uczestnicy trzeciego Forum Prawa Autorskiego. Posiedzenie odbyło się 2 października w siedzibie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Podczas spotkania dyskutowano m.in. o tym czy dozwolony użytek jest wyjątkiem w prawie autorskim, czy wynikającą z tej ustawy zasadą; jaka ochrona powinna przysługiwać twórcom; jakie prawa mają użytkownicy; czy uwzględniając unijne dyrektywy i międzynarodowe umowy można jeszcze bardziej uelastycznić polskie przepisy o dozwolonym użytku; czym jest prawo cytatu.
Uczestnicy Forum Prawa Autorskiego zastanawiali się również nad tym, czy systemem public lending right powinny zostać objęte wszystkie biblioteki w Polsce, czy należy wprowadzić wyjątki od tej reguły np. dla bibliotek dla niewidomych. Podczas spotkania dyskutowano również nad tym, czy system public lending right powinien objąć tylko tradycyjne książki, czy również e-booki.