Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.
W dniu 3 stycznia 2019 roku Minister wydał decyzję w przedmiocie wyznaczenia organizacji zbiorowego zarządzania prawami pokrewnymi do wykonywania wspólnego poboru wynagrodzeń za korzystanie z przedmiotów praw pokrewnych na polu eksploatacji odtwarzanie. Na mocy decyzji do wykonywania wspólnego poboru wynaczone zostało stowarzyszenie Stoart.
W dniu 13 grudnia 2018 roku ogłoszona została ustawa z dnia 22 listopada 2018 roku o zmianie ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy o ochronie baz danych. Nowelizacja wdraża do polskiego porządku prawnego Dyrektywę 2017/1564 dotyczącą dozwolonego użytku na rzecz osób niewidomych, osób słabowidzących lub osób z niepełnosprawnościami uniemożliwiającymi zapoznawanie się z drukiem. Ustawa wchodzi w życie z dniem 28 grudnia 2018 roku.
Przypominamy o upływającym w dniu 31 sierpnia terminie na złożenie oświadczenia o woli otrzymania wynagrodzenia z tytułu wypożyczeń bibliotecznych za 2017 rok. Równocześnie informujemy, iż oświadczenie zawierające aktulane dane, złożone w poprzednich latach wywołuje skutki również w kolejnych latach, aż do momentu jego cofnięcia. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami zawartymi na stronie prowadzonej przez Copyright Polska.
W dniu wczorajszym Senat uchwalić ustawę o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi z poprawkami. Zapraszamy do zapoznania się z przebiegiem procesu legislacyjnego.
30 stycznia br. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zbiorowym zarządzaniu prawami autorskimi i prawami pokrewnymi. Projektowana ustawa będzie wdrażać do polskiego porządku prawnego dyrektywę 2014/26/UE w sprawie zbiorowego zarządzania prawami autorskimi i prawami pokrewnymi oraz udzielania licencji wieloterytorialnych dotyczących praw do utworów muzycznych do korzystania online na rynku wewnętrznym.
Komisja przedstawiła działania mające na celu nasilenie walki z podrobionymi towarami i piractwem, zapewnienie jednakowo wysokiego poziomu ochrony prawnej i przewidywalnych ram prawnych w całej UE oraz zachęcenie rynku do zwalczania naruszeń własności intelektualnej. Pośród zaprezentowanych dokumentów znalazł się m.in. komunikat poświęcony wykładni dyrektywy w sprawie egzekwowania praw własności intelektualnej (IPRED).
W dniu dzisiejszym weszły w życie regulacje unijne stanowiące realizację zobowiązań wynikających z Traktatu z Marrakeszu. Mają one na celu ułatwienie dostępu do książek w odpowiednich formatach osobom niewidomym, m.in. poprzez ułatwienie transgranicznej wymiany kopii tych utworów, zarówno na rynku wewnętrznym jak i pomiędzy Unią a państwami trzecimi. Mimo szerokiego ukształtowania dozwolonego użytku na rzecz osób niepełnosprawnych w polskim prawie autorskim, polska ustawa będzie wymagała dostosowania do nowych przepisów, m.in. w zakresie zasad wymiany kopii z uprawnionymi podmiotami z innych państw UE. Polska ma czas na wdrożenie przepisów wymagających implementacji do dnia 11 października 2018 roku.
30 czerwca 2017 r. w Dzienniku Urzędowym UE zostało opublikowane rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1128 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści.
Celem rozporządzenia jest zapewnienie konsumentom możliwości korzystania z usług online w zakresie dostępu do treści (w tym muzycznych i audiowizualnych) także podczas czasowego pobytu w innym państwie członkowskim UE niż państwo stałego pobytu abonenta. Obecnie jest to często niemożliwe z uwagi na ograniczenia licencyjne.