Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Najważniejsze

Prezydent RP podpisał ustawę o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych

31-08-2015

W sierpniu br. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę nowelizującą ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2014 r. poz. 1204). 

Ustawa z dnia 23 lipca 2015 r. ma na celu zniesienie obowiązku składania oświadczenia o spełnieniu warunków do korzystania ze zwolnienia od opłat abonamentowych przez osoby, które ukończyły 75 rok życia. Po wejściu w życie nowych przepisów operator wyznaczony (obecnie jest to Poczta Polska S.A.) będzie samodzielnie weryfikować, komu przysługuje zwolnienie z tego tytułu. W tym celu operator uzyska dostęp do danych z Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności (PESEL). Zasady dostępu operatora do bazy PESEL określają przepisy ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2015, poz. 388). Zwolnienie od opłat abonamentowych będzie przysługiwało już od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dana osoba ukończy 75 rok życia.  

Dodatkowo nowelizacja wydłuża z dotychczasowych 14 do 30 dni termin, w którym osoby korzystające ze zwolnienia od opłat abonamentowych zobowiązane są zgłosić w placówce pocztowej operatora wyznaczonego zmiany stanu prawnego lub faktycznego, które mają wpływ na uzyskane zwolnienia od opłaty. Zmiana ta dotyczy wszystkich uprawnionych do zwolnienia na innej podstawie niż ukończenie 75 roku życia.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.



Wstecz