Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Wydarzenia

Jest już znane uzasadnienie wyroku NSA oddalającego skargę Polskiego Stowarzyszenia Montażystów na decyzję Ministra

12-05-2014

Znamy już treść uzasadnienia wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego w sprawie ze skargi Polskiego Stowarzyszenia Montażystów na decyzję Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w przedmiocie odmowy udzielenia zezwolenia na zbiorowe zarządzanie.

W 2011 roku Minister ostatecznie odmówił PSM udzielenia zezwolenia na zbiorowe zarządzanie prawami montażystów utworów audiowizualnych. W uzasadnieniu decyzji wskazał, że stowarzyszenie, które nie posiada struktury organizacyjnej przygotowanej do inkasa i repartycji wynagrodzeń, a czynności te zamierza wykonywać poprzez współpracę z inną organizacją, nie wypełnia ustawowego wymogu rękojmi należytego wykonywania zbiorowego zarządu. Minister wskazał też, że w zakresie utworów audiowizualnych, pozycja negocjacyjna organizacji zrzeszającej tylko jedną kategorię współtwórców, nie będzie na tyle silna, aby uzyskać od podmiotów eksploatujących te utwory warunki korzystniejsze, niż już istniejąca organizacja, reprezentująca wszystkich współtwórców utworów audiowizualnych. PSM zaskarżyło decyzję Ministra do wojewódzkiego sądu administracyjnego, który ją uchylił.

W wyroku z dnia 6 lutego 2014 roku NSA przyznał natomiast rację Ministrowi, uchylił zaskarżony przez Ministerstwo wyrok wojewódzkiego sądu i oddalił skargę Stowarzyszenia (sygn. II OSK 1994/12). NSA uznał, iż Minister dokonał oceny zaistnienia przesłanek z art. 104 ust. 3 prawa autorskiego i prawidłowo stwierdził, iż Stowarzyszenie nie wykazało, że daje rękojmię należytego zarządzania powierzonymi prawami. NSA wskazał, iż organ przy dokonywaniu oceny wystąpienia przesłanek z art. 104 ust. 3 ustawy, musi odnosić się do aktualnych możliwości organizacyjnych i finansowych stowarzyszenia, które winno być odpowiednio przygotowane do sprawowania zbiorowego zarządu. Niezbędne jest także wykazanie przez Stowarzyszenie, że skupia ono w sferze swojej działalności odpowiednio szeroki repertuar, czego PSM nie uczyniło. Dla powyższej oceny, w świetle przesłanki wskazanej w ustawie, nie ma natomiast znaczenia dorobek twórców będących członkami Stowarzyszenia. Nie ma on bowiem  wpływu na ocenę możliwości prowadzenia zbiorowego zarządu.

Treść wyroku

 



Wstecz