Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.  Kliknij "Zamknij" aby zaakceptować naszą politykę.

[Zamknij]

Prawo autorskie
i medialne


Wydarzenia

Baza danych utworów osieroconych - podręcznik szkoleniowy

16-12-2015

20 listopada 2015 r., wraz z wejściem w życie przepisów tzw. „dużej nowelizacji” ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, do polskiego prawa została wdrożona regulacja Dyrektywy 2012/28/UE zapewniająca ramy prawne transgranicznego dostępu do utworów osieroconych znajdujących się w zbiorach publicznie dostępnych bibliotek, instytucji oświatowych, uczelni, muzeów, archiwów, instytutów badawczych i naukowych, instytucji odpowiedzialnych za dziedzictwo filmowe lub dźwiękowe i nadawców publicznych, prowadzących działalność w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

 

Na podstawie artykułu 3 ust 6. Dyrektywy, Urząd ds. Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) utworzył i zarządza wspólną dla Unii Europejskiej, ogólnodostępną internetową bazą danych utworów osieroconych. Podmioty z nich korzystające są zobowiązane do rejestrowania w bazie danych prowadzonej przez OHIM informacji dotyczących utworów osieroconych, w tym: 1) wyników starannych poszukiwań uprawnionych, na podstawie których stwierdzono status utworów osieroconych; 2) sposobów korzystania z utworów osieroconych, zgodnych z dyrektywą, 3) wszelkich zmian dotyczących statusu utworów osieroconych, w  tym unieważnienia statusu przez odnalezionych uprawnionych, 4) danych kontaktowych organizacji korzystających.

 

20 listopada 2015 r. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Biblioteką Narodową i we współpracy z Urzędem Harmonizacji Rynku Wewnętrznego (OHIM) zorganizowało szkolenie dotyczące funkcjonowania bazy danych utworów osieroconych, w którym wzięli udział przedstawiciele bibliotek, archiwów, muzeów, publicznych nadawców oraz innych instytucji, które zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych mogą korzystać z utworów osieroconych. Niniejszym zapraszamy Państwa do zapoznania się z podręcznikiem szkoleniowym dotyczącym bazy danych utworów osieroconych. Jednocześnie chcielibyśmy Państwa poinformować, że wszelkie pytania związane z funkcjonowaniem bazy można przesyłać na adres mailowy dzielaosierocone(at)mkidn(dot)gov(dot)pl.

 

Baza danych utworów osieroconych - podręcznik szkoleniowy



Wstecz